Estera Mihaela Peruzović

Bol je mjesto Esterinog djetinjstva i ljetna luka povratka nakon svih godišnjih obveza u Zagrebu, Splitu i drugdje.

Tijekom 20 godina knjižnica je bila organizator međunarodne dječje likovne radionice. Oko 800 djece iz Bola, raznih hrvatskih gradova i inozemstva proveli su dio ljetnih praznika u druženju, veselju i ujedno kreativnom stvaralaštvu. S djecom su radili mnogi akademski umjetnici: slikari, kipari, dizajneri, koristile su se gotovo sve likovne tehnike i izrađivali različiti predmeti, organizirale modne revije kostima, cipela i šešira kao i lutkarske predstave s izrađenim lutkama. Tona boje, papira, gline i keramike, stotinu potrošenih kistova, kilometri žice, sve poznate slikarske tehnike, stotine radova, slika, instalacija.

Upravo je jedan od prvih susreta s različitim tehnikama u likovnosti i maštovitim zadacima bio Esteri na ovim likovnim radionicama.
Mnogi radovi, bolje reći najbolji, stalno su izloženi u knjižnici, pa možemo reći da je bolska knjižnica ujedno i dječja galerija koju s užitkom razgledavaju i dive joj se ljudi iz cijeloga svijeta. Esterinog rada nema iako su mnogi bili jako dobri, a razlog je u mami Anamariji koja se nije mogla i htjela odvojiti od nijednog. Vjerujući u Esterina gene, žalili smo zbog toga. Danas žalimo još i više jer kako je rekao Picasso: Svako dijete je umjetnik. Problem je ostati umjetnik nakon odrastanja, a Estera je ostala.

Estera je sudjelovala i kao studentica 2017. godine u stvaranju čudesnog platna dugog 66 m i širokog 2, 5 m koje je nastalo u jubilarnoj 20 radionici. Izloženo je bilo na bolskoj rivi, u Marmontovoj ulici u Splitu i prošle godine na šetnici prema Zlatnome ratu. Ispred njega ona je kao već diplomirana slikarica volonterski vodila likovnu radionicu za djecu zajedno s akad. slikaricom Ružom Barbarić Librić iz Samobora, njezinom nekadašnjom mentoricom, povodom proslave 100. obljetnice bolskog turizma.

Crtice iz njezine biografije:
Na Akademiji likovnih umjetnosti u Zagrebu 2021. godine završila je prijediplomski studij slikarstva pod mentorstvom akademika Igora Rončevića. 2022. godine diplomirala je u klasi profesora Duje Jurića i stekla titulu magistre slikarstva. Diplomantica je na Zagrebačkoj školi ekonomije i managementa MBA programa Management.

Sudjelovala je u više radionica, osmislila je i realizirala scenografiju za 4 glazbene emisije te kazališnu predstavu, bavi se grafičkim dizajnom.
Bila je stručna suradnica u organizaciji i izvedbi retrospektivne izložbe Josip Botteri Dini u Galeriji Branislav Dešković 2023. godine te u Galeriji Klovićevi dvori 2024. godine.
Svoju prvu samostalnu izložbu Vissi d’ Arte ostvaruje u Galeriji malih formata u Bolu.
Izlagala je na 2 samostalne i 13 skupnih izložbi u Hrvatskoj i inozemstvu.
Svoje radove izlaže u Atelijerima Botteri u Bolu i u Splitu.

U lijepom atriju bolskog Gotičkog kaštela, u kojem su članovi njezine obitelji otvarali izložbe radionica u kojima je kao dijete sudjelovala, Estera je izlažila svoja umjetnička djela.

Slike su inspirirane trima operama: Tosca, Traviata i Norma. Izloženi su recentni radovi koji su sinestezijski prikaz svih ljepota umjetnosti: glazbenih, scenskih i likovnih karakteristika. Sinestezija, kao fenomen koji uključuje preklapanje osjetila, poslužio je kao inspiracija za ovu jedinstvenu seriju slika.
U ovom likovnom prikazu, sinestezija se očituje kroz vizualni doživljaj glazbenih emocija i drama koje opera donosi. Kroz svoje radove, autorica nastojim prenijeti intenzitet i strast operne glazbe, transformirajući zvuk u boje, oblike i teksture. Svaka slika nosi specifičnu atmosferu i ton određenog opernog trenutka, bilo da se radi o dramatičnoj ariji Norme, emotivnim napetostima u La Traviati ili mračnom intenzitetu Tosce. Autorica koristi bogatu paletu boja i ekspresivne poteze kista kako bi dočarala ne samo vizualne aspekte, već i emotivni intenzitet tih glazbenih djela. Njezin rad istražuje kako se melodija i ritam mogu prevesti u vizualni jezik, stvarajući tako novu dimenziju doživljaja opere. Ova izložba nije samo umjetnički prikaz, već i poziv na promišljanje o međusobnoj povezanosti različitih oblika umjetnosti. Kroz ove slike, pozvani ste ne samo vidjeti, već i osjetiti glazbu na nov način, kroz prizmu likovne umjetnosti.

Estera Mihaela Peruzović